Jelenlegi hely

Alkohol a gyermek­gyógyszerekben

A beteg gyermekek szülei aggódnak a gyermekük egészségéért és a minél hamarabb szeretnék gyógyultan látni a csemetéjüket. Sok szülő mégis visszariad attól, hogy a (kis)gyermekének beadja azt, az orvos által rendelt gyógyszert, aminek az összetevői között alkohol is szerepel.

Be merjék egyáltalán adni a gyereknek ezt az „ördögtől való” szert? Ilyen módon hozzászokhat a gyermek az alkoholhoz? Nem árt ez a mennyiség a gyermek fejlődő szervezetének? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel gyakran találkozni a gyógyszertárakban.

Nem ritka, hogy egyes gyógyszerkészítmények alkoholt is tartalmaznak. Jellemző lehet ez a köptető hatású kanalasokra, néhány vaspótló patikaszerre, illetve pár, cseppszámra adagolt oldatra. A készítmények alkoholtartalma a gyógyszerek stabilitását, hatásosságát biztosító összetevő. Sok esetben a gyógynövények hatóanyagainak kivonására alkalmaznak alkoholt a patikaszerekben.
 

Ebben a mennyiségben a gyereknek sem árt

Az alkoholtartalom miatt a szülők aggódnak, azonban a szakemberek megnyugtatnak. Az alkoholos készítmények előírásszerű alkalmazása általában elhanyagolhatóan kis mennyiségű alkoholt juttat a (kis)gyermek szervezetébe, ami semmiféle maradandó károsodást, hozzászokást nem okoz.

A lényeg az, hogy egyetlen dózissal mennyi alkohol jut a gyermek szervezetébe. Hiába tartalmaz egy patikaszer akár 40 % alkoholt is, ha az adagolás során „csak” 10 cseppet kell bevenni belőle. A 10 csepp kb. 0,5 g-nak felel meg, ami 0,2 g alkoholt tartalmaz. Az összehasonlítás kedvéért: a gyümölcslevek vagy akár a pékáruk is tartalmaznak kismennyiségű alkoholt. 100 g almalében is mintegy 0,4 g alkohol található, ami épp a duplája a példában számított, és gyógyszerrel a szervezetbe jutott alkohol-mennyiségnek.

A két-három éves, egészséges kisgyermekek mája már jól működik, és képes az alkohol bontására is. Egy óra alatt testtömegkilogrammonként mintegy 0,25 g alkoholt képes lebontani a gyermek szervezete, ez például egy 16 kg-os hároméves gyermeknél (16 x 0,25 = 4) 4 g alkoholt jelent.

Íratlan szabály: amennyiben a gyógyszer egy adagja 3,0 gramm alkoholnál többet tartalmaz, azt nem ajánlott a gyermeknek adni!

 

Mit tegyen a szülő?

  • az informáltság megnyugtató: a készítmények gyógyszertári vásárlásakor/kiváltásakor beszélje meg a gyógyszerésszel, hogy tartalmaz-e alkoholt a készítmény, és ha igen, akkor mennyit

  • minden esetben közölje a gyógyszerésszel, hogy hány éves és hány kg-os gyermeknekváltja ki a gyógyszert

  • ha fenntartásai vannak a készítménnyel szemben, kérdezze meg a gyógyszerészt, hogy van-e alkoholmentes kezelési alternatíva

  • a készítmények alkalmazáskor ügyeljen az előírásszerű, pontos adagolásra, az orvos és a gyógyszerész utasításainak a követésére

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére