Jelenlegi hely

3 laktató leves akár 30 perc alatt?

Több kardinális problémával szembesülhet napi szinten egy anyuka, ha a "mit együnk ma?" téma kerül szóba. Az első a „gyorsan valami meleget, laktatót” kérdése. A másik inkább a tálaláskor merül fel: a „már megint ez van? Tegnap is ezt ettük!” – felháborodott gyermekhangon szinkronizálva. Erre a két kérdéskörre alakult ki nálunk ez a „3az1ben” megoldás.

Érdemes gazdag, laktató levesekben gondolkodni. És igen, némi trükkel meg lehet csinálni egyszerre egy alaplevesből akár három különböző levest is egy főzéssel.

Az alapleves

Hozzávalók (4 személyre – 8 adagra):

2 sárga- és 2 fehérrépa, ¼ zeller, 1 kis fej vöröshagyma egészben, 1 gerezd fokhagyma, 3 közepes burgonya

Elkészítés módja:

A zöldségeket megtisztítjuk, a karikára vágott répát és fehérrépát, kockára vágott zellert feltesszük pirítani egy kevés olajra. Beledobjuk a hagymát egészben, és hagyjuk pirulni 6-8 percet legalább. Ez majd egy nagyon szép sárgás alapszínt fog adni a levesünknek. Felöntjük kb. 1,5 -2 liter vízzel és ízesítjük: sózzuk, borsozzuk, beledobjuk a fokhagymagerezdet is. Ha felforrt, kis lángra vesszük és beletesszük a kockákra vágott burgonyát.

Mi legyen belőle?

Ez az a pont, amikor el kell majd dönteni, hogy milyen levest is szeretnénk belőle csinálni. Én általában az első alkalommal ezzel kezdem, majd a következő étkezésre átvariálom kicsit. A következő verziókat kedveli a család:

1) Vegyes zöldséges:

Tehetünk a félig kész levesbe a burgonyával egy időben zöldborsót (forrástól számítva 7 perc alatt megfő, és még nem keményedik be), 6-8 db kisebb kelbimbót, pár dkg aprószemű tésztát, ami gyorsan megfő (pl. eperlevél).

2) Magyaros:

Ez egy fokhagymás-tejfölös rántással készült leves, kolbászkarikákkal és vajgaluskával.

Hozzávalók: Szükséges hozzá 1-2 gerezd fokhagyma, tejföl és liszt, édesnemes paprika, kolbászkarikák, a vajgaluskához egy tojás, liszt (amennyit felvesz), só és egy kis vaj.

Elkészítés módja: A leveshez hagyományos módon készítünk egy fokhagymás, paprikás rántást (nálam az arány: 1 púpos evőkanálnyi liszt, 1 kis gerezd fokhagyma, 1 csapot mokkáskanálnyi paprika és 3 evőkanálnyi tejföl). Ha felforrt a leves, jöhet bele a kolbászkarika. Amíg az átfő, elkészítjük a galuskát: a hozzávalókat összekeverjük, kicsit olajos vágódeszkára borítjuk és egy késsel kisebb galuskákat szaggatunk a levesbe. Ezzel a módszerrel olyan lesz, mint amit nagymamáink készítettek: kicsit nagyobb, háziasabb, olyan jól bele lehet majd „harapni”. Aki nem kedveli a lisztes rántást, mint sűrítési módszert, kipróbálhatja tört burgonyával sűríteni, úgy is nagyon finom.

3) Húsgombócos-tejfölös:

Az alaplevesbe darált húsból készült apró gombócokat teszünk, és fokhagymás tejfölös habarást készítünk hozzá.

Húsgombóc hozzávalói: 25-30 dkg darált hús, só, bors, 1 evőkanál zsemlemorzsa, 1evőkanál reszelt parmezán, 1 tojás sárgája (ha elmarad, az sem baj).

Elkészítés módja: A húsgombóc hozzávalóit összekeverjük, a gombóc kb. 10-12 perc alatt megfő. Ha majdnem kész, behabarjuk a levest: 1 csapott evőkanál lisztet, 2 evőkanál tejfölt összekeverünk, majd lassan növekvő mennyiségű levessel temperáljuk, és a levesbe keverjük. Mire felforr, kész a húsgombóc is.

Konyhai időnyerő tippek:

Sajnos Caarog-féle időnyerővel nem rendelkezem és varázslatokat sem tudok. De azért akad néhány tippem, mellyel hosszabb távon időt és energiát lehet spórolni.

Zöldségek:

havonta egyszer pár perccel több időt szánok a zöldségpucolásra, és több levesre való adagot lefagyasztok.

Húsgombóc:

akciós pulykahúsból bevásárolok 1,5-2 kg-ot, melyből több, mint 200 minigombóc kijön, mely szintén 25-30 darabos adagokban bedobozolva a mélyhűtőbe kerül.

Ízesítés:

hogy ne legyen hamar unalmas a leves, lehet variálni az ízesítéssel:

  • Némi füstölt szalonna vagy tarja nem tudja elrontani a leveseket.
  • Ha van otthon gomba, megpárolva egy kisebb adagot szintén bele lehet keverni a levesekbe.
  • Ha nincs időnk a vajgaluskára, lehet helyettesíteni bolti csipetkével, kézi tarhonyával, konyhakész hűtött nokedlivel. Ennek a főzési ideje hosszabb, így már az elején érdemes beletenni.

Levesbetétek:

burgonyagombóccal, grízgaluskával vagy virslivel is kiváltható a húsgombóc. A burgonyagombóc is előre legyártható, fagyasztva több hónapig is tárolható.

- ADL - Debrecenimami

Fotók: ADL

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére