Miért "szeretünk" szorongani?
Az egy dolog, hogy csinálom, de hogy az állandó rágódást, az A, B, Zs tervek gyártását és a létező legrosszabb verziókra forgatókönyvek írását nem szerettem meg, az biztos. Akkor mégis miért csinálom?
- Mert néha biztonságot ad? (Az erre is van tervem, arra is van ötletem hamis illúzióját.)
- Mert úgy érzem, így legalább próbálkozom? (A semmit nem teszek helyett bármilyen más megoldás jobb lehet.)
- Mert éberen tart?
- Mert a világ elvárja, hogy tervezzünk és legyen egy jövőképünk?
- Mert a jelenben sokkal nehezebb lenni, mint a jövőben vagy a múltban?
Fogalmam sincs, de a COVID volt az utolsó csepp a pohárban, amikor ezt az egész szorongásdit úgy, ahogy van meguntam. Ezért aztán elkezdtem keresni a technikákat, amik segítenek kordában tartani az aggódásomat. Erre jutottam.
Nincsenek illuzíóim, tudom, hogy aki rágódó típus, az valamennyire mindig az marad. De nekem például sokat segítettek az alábbi módszerek.
1) Dedikált rágódó idő
Ez jobb, mint ahogy hangzik. :) Arról szól a dolog, hogy ha nem tudsz megszabadulni a kétségektől, akkor próbáld legalább keretek között tartani azokat. Mondjuk jelölj ki minden nap 20 perc-fél órát, ami a Te rágódó időd. Ilyenkor bátran engedd meg magadnak, hogy végigpörgesd az aktuálisan téged aggasztó problémát. Gondolj át mindent, ami csak a csövön kifér, de ha letelik a fél óra, aznapra engedd el. Ha a nap bármely más időszakában előjön az aggasztó gondolat, csak emlékeztesd magad, hogy "nem-nem, legközelebb majd holnap!"
2) Szorongás napló
Szintén segíthet, ha nem csak gondolatban pörgetsz végig egy-egy szorongató problémát, de leírod ezzel kapcsolatban az összes gondolatod, akár képeket ragasztasz mellé, rajzolhatsz, színezhetsz.
Azt mondják a szakemberek, hogy a legjobb szabad utat engedni ilyenkor a gondolatoknak, és hagyni sokszor átfolyatni magunkon a lehető legtöbb módon a szorongást. Ha elemző alkalt vagy, csinálhatsz mellé táblázatot: mik azok a tényezők, amik ellen tudsz tenni, és mik azok, amik rajtad kívül állnak. Tapasztalatból mondom, egy idő után tényleg nagyon lefáraszt az elemzés, és egyszerűen megunod saját problémáidat. :)
3) Irányított figyelem
A szorongás legjobb ellenszere, ha valahogy sikerül visszarántani magad a jelenbe. Nekem ehhez nagy segítséget ad pl. a futás. Amikor fáj minden porcikám és alig kapok levegőt, na ott garantáltan nincs kedvem a jövőn rágódni. Egy célom van csak, a következő mozdulatot megtenni.
De ugyanilyen jól működik, ha az öt érzékedre koncentrálva, tudatosan visszahozod magad az itt és mostba.
5 Nézz szét a szobában, ahol épp vagy. Nevezz meg gondolatban először öt tárgyat, amit látsz.
4 Majd nevezezz meg négy olyan dolgot, ami karnyújtásnyira van tőled, és érintsd is meg őket.
3 Aztán kezdj el figyelni a hangokra. Sorolj fel három hangot, amit hallasz.
2 Most koncentrálj az orrodra, nevezz meg két illatot, amit érzel.
1 Végezetül nevezz meg egy ízt, amit a szádban érzel.
Ha Te is rágodó alkat vagy, csak válassz egy módszert, és tegyél egy próbát, hidd el segíteni fog!
Egyébként meg néha csak jó gondolni rá, hogy semmi nem tart örökké. A legszörnyűbb gondok is megszűnnek egyszer.
Hajrá, le a gondokkal, fel a fejjel! ;)
Vági-Tóth Lilla
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges