Jelenlegi hely

Lázas baba diétája

A láz mindig valamilyen betegség tüneteként jelentkezik.

Lázról akkor beszélünk, ha a végbélben mért hőmérséklet 38,5 C, vagy afölött van. Ha a csecsemő hőmérséklete a 39 C-ot is eléri, vagy meghaladja, magas lázas állapotról beszélünk.

Fontos, hogy csecsemőknél, kisgyerekeknél a magas lázat csillapítsuk, ugyanis a magas lázas állapot görcsöt okozhat. Idejében elkezdett folyadékpótlás és lázcsillapítás általában ezt elkerülhetővé teszi.

Az anyatejjel táplált csecsemőt gyakrabban kell mellre helyezni, illetve szoptatások között teával, babavízzel, limonádéval is meg lehet kínálni. Jó hatású a csipkebogyó, menta- és csecsemőtea. A teát decinként egy kevés cukorral, pár csepp citromlével, esetenként parányi sóval ízesítjük. Magas láz esetén bő folyadékbevitelről kell gondoskodni (akár 10 percenként kis mennyiséget egyszerre).

A lázas állapot rendszerint étvágytalansággal jár. Ha ilyenkor erőltetjük az evést, akkor a kis beteg elkezd hányni, vagy hasmenése lesz. Alapelv, hogy láz esetén minimálisra kell csökkenteni a táplálékfelvételt, különösen a nehezen emészthető zsiradékokat. Ugyanakkor emelni kell a szénhidrátok mennyiségét, bő folyadékbevitellel egybekötve. A folyadékpótlás lehet változatos nagyobb csecsemő , kisgyerek esetében, ha gyümölcsből kisajtolt lével, almakrémlevessel, zöldséglevessel, húsos sárgarépa turmixszal kínáljuk az első étvágytalan napokon.

Ha a csecsemő szopik, azt feltétlenül fenn kell tartani egészen a gyógyulásig. Ha az elválasztás már megtörtént, akkor az elválasztási tápszert kell adni neki. Semmiképp sem szabad beteg babának új ételeket bevezetni, vele új ízeket kóstoltatni. Ha nagyon nem akar enni, kapjon csak tápszert.

Ahogy a láz elmúlik, úgy lehet emelni a az ételek tápértékét. Fehérjékben és vitaminokban gazdag ételekkel elősegíthetjük a mielőbbi gyógyulást.

 

Forrás: Dervics Józsefné: Csecsemők szakácskönyve

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

Dalolva búcsúztassuk a telet – a legjobb farsangi dalok és mondókák összegyűjtve

A farsangi időszak mára főként a gyerekek mulatságáról szól. Ehhez a vidám ünnephez gyűjtöttük össze a legjobb farsangi dalokat és mondókákat, melyek garantáltan feldobják a hangulatot, és még emlékezetesebbé teszik a közös pillanatokat!
7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

7+1 szokatlan farsangi szokás, amit tuti nem ismersz

Tudtad, hogy a farsang nemcsak mulatságról, hanem ma már furcsa hagyományokról is szólt? A vízkereszttől húshagyókeddig tartó időszak tele van különös, ma már szinte elfeledett népszokásokkal. Egyes hagyományok vidámak, mások meghökkentőek – nézzük, hányat ismersz közülük!
Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Vízkeresztől a farsang farkáig - népszokások és babonák

Ez a régies kifejezés tulajdonképpen a farsang vasárnaptól húshagyó keddig tartó három utolsó farsangi napra, a farsangi időszak végére vonatkozik. Izgalmas, mulatságokkal, babonákkal, különleges népszokásokkal teli időszak.
5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Ugrás az oldal tetejére