Jelenlegi hely

Illóolajokkal a megfázás ellen

Elérkezett az influenza és a megfázások ideje.
Egyre több gyerek hiányzik az iskolából, óvodából, előfordul, hogy egy teljes osztály fele otthon lábadozik.

A természetes gyógymódok egyre inkább előtérbe kerültek az elmúlt éveken. Így már hazánkban is egyre többen fedezik fel (újra) az illóolajok gyógyító és megelőző hatását.

Családunk 3 éve használja folyamatosan az aromadiffúzort, elsősorban megelőzés céljából. Tanítóként az elmúlt évtől folyamatosan párologtatjuk a levegő fertőtlenítését szolgáló illóolajokat. Covidos megbetegedésemkor a kórházi kezelés alatt is a diffúzort használtam a kórteremben, amit az orvos örömmel fogadott.

Illóolajok – az ezer éves gyógyszer

Az egyes ókori kultúrák – Egyiptom, Kína, India – a balzsamaik, gyantáik, kenőcseik készítésénél már használtak illóolajokat. Az egyiptomi királysírokban a használati tárgyak mellé illatszeres fiolákat helyeztek, de a halottak mumifikálásánál is illóolajokat alkalmaztak. Az ősi Kínában – különösen a járványok idején – elsősorban fahéjjal, gyömbérrel gyógyítottak. A görög orvostudomány a kínai és az egyiptomi ismereteket ötvözte és csaknem 50 féle illóolajat használtak már. A középkorban a kolostorok váltak a gyógyítás központjává, ahol a szerzetesek maguk termelték a gyógynövényeket és készítettek belőlük illóolajokat. (Legrégebbi apatásgunkban, a Pannonhalmi Bencés Apátságban ismét elérhetőek a kolostori termékek). A 19. században az illóolajokat már nem csak gyógyításra, hanem kozmetikumok előállításánál is alkalmazták. Érdemes megemlíteni, hogy az első világháborúban Gattefosse lyoni vegyész a katonákat illóolajjal gyógyította.

Aromaterápia

Az aromaterápia általában növényi eredetű olajokat használó terápia. Megelőző módszerként ill. betegségek esetén a gyógyszeres kezelés mellett kiegészítő kezelésként alkalmazzák. Az aromaterápia módszerei: párologtatás, inhalálás, bedörzsölés, masszázs, borogatás, bedörzsölés. Az illóolajokat elsősorban külsőleg alkalmazzák, nagyon fontos, hogy alkalmazásuk előtt informálódjuk arról, hogy belsőleg alkalmazható-e.

Miben párologtassunk?

Az aromadiffúzorok lényege, hogy az illó olajokat vízzel vegyítve a készülék porlasztva juttatja a levegőbe és fejti ki gyógyhatását. Az aromaterápiához mindenképpen aromadiffúzor szükséges, ahol vízbe csepegtetve, porlasztásra kerül az olaj. Fontos azonban, hogy kizárólag minőségi diffúzort vásároljunk, mert a rossz minőségű készülékek akár egészségkársító hatásúak is lehetnek.
A párásítók legyenek alul porlasztóak (tehát ne szivacson keresztül szívják fel a vizet) és jól tisztíthatóak, rendelkezzenek viszonylag nagy víztartállyal, és fontos, hogy a víz elfogyásakor maguktól kikapcsoljanak (ellenkező esetben leég a motor).

Illóolajok a megfázáskor

Borsmenta
Tisztítja a légutakat, antibakteriális, vírusölő, hűsítő, fájdalomcsökkentő, izomlazító, légzéssegítő, lázcsökkentő hatású – ezért megfázásnál alapolaj.
Mire használhatjuk még? Fejfájásra – ekkor pár cseppet tegyünk egy papírzsebkendőbe és mélyen lélegezzük be.
Nyáron rovarcsípésre is alkalmazhatjuk – ekkor kevés oliva olajjal keverjük össze – az olajat közvetlenül ne tegyük a csípésre!

Eukapliptusz olaj

Vírus- és baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt a légzőszervi betegségek esetén alkalmazott készítményeket hatékonyan támogatja. Tisztítja a légutakat, enyhíti a felső-légúti megbetegedések tüneteit, fellazítja a válladékot. Nátha, köhögés, influenza, torokgyulladás, gégelob, orrmellék- és homloküreg-gyulladás, valamint mandulagyulladás ellen is rendkívül hatékony. Gyulladáscsökkentő hatása miatt a lázcsillapitásban is hasznát vehetjük.

Előnye, hogy rossz közérzet enyhítésére is alkalmas, így a megfázás esetén ebben is segít.

Citromolaj

Megfázásos megbetegedéskor a citromolaj erős fertőtlenítő hatását tudjuk leginkább kihasználni. Párologtatva fertőtleníti a légteret, megakadályozza a vírusok terjedését, elpusztítja a baktériumokat, csökkenti a lázat, segít a szellemi frissességben is.

Citromolajat „békeidőben” is érdemes párologtatni. Megelőzés szempontból a levegő fertőtlenítésére, ill. segít a koncentrációs nehézségekben – ezért kiválóan alkalmas gyerekszobába, tantermekbe, irodákba.

Levendulaolaj

A levendula gyógyhatását évezredek óta ismerjük.
Az ókorban a mosdóvizüket illatosították vele a rómaiak, a 16. században a  betegeknek a kabátbélésébe varrták.

Kedvező hatását a benne található baktériumölő, fertőzés gátló, nyugtató és fájdalomcsillapító anyagok szolgálják. Az illóolaj ezeken kívül flavoidokat is tartalmaz, ami a gyulladásgátló tulajdonságáért felel. Kiválóan csillapítja a lázat és gondoskodik a beteg nyugodt alvásáról is. Fájdalomcsillapító hatása miatt a megfázás melléktüneteit is hatásosan kezeli.

Fontos! A várandósság első három hónapjában és kisgyermekeknél 3 éves kor alatt kerülni kell a használatát!

Oregánó olaj

Más néven a természet antibiotikumának nevezik. Általában fűszernövényként ismerjük, a mediterrán és görög konyha alapfűszere, de kiváló gyógynövény is.

Fertőtlenítő-, köhögéscsillapító, légúti fertőzések gyógyítására alkalmazhatjuk. Megöli a mikrobákat és a gombákat, elpusztítja a vírusokat, patogén baktériumokat és a fertőzéseket okozó gombákat. Hasonlóan a citromhoz, az oregánó olaj is rendkívüli módon fertőtleníti a levegőt, mindemelett erősíti az immunrendszert is.

Teafaolaj

A teafaolaj legismertebb tulajdonsága a fertőtlenítő, vírusölő, és gyulladáscsökkentő hatása. A légzőszervi bántalmakat (köhögés, orrdugulás) kiválóan gyógyítja, ill. a lázcsillapításra is alkalmas.

A párologtatáson túl a betegség idején kézmosóba keverve természetes kézfertőtlenítőt kapunk.
Az eukaliptusz olajjal együtt használva remekül kiegészíti egymást a 2 olaj.
Extra tipp: a beteg ágyneműjének, ruhájának mosásakor tegyünk a mosáshoz 3-4 csepp teafaolajat és a rhákat így fertőtlenítsük!  

Fontos! A várandósság, kemoterápiás kezelés idején és kisgyermekeknél 3 éves kor alatt kerülni kell a használatát!

Kakukkfűolaj

A kakukkfű olaja erős antimikrobiális, szagtalanító, bőrvörösítő, gyulladáscsökkentő, általános erősítő, köhögéscsillapító és a hörgők görcsét oldó hatású. A kakukkfűolaj alkalmazásának általános  területei: különböző eredetű légúti-, bőr- és húgyúti fertőzések; köhögéssel járó krónikus légzőszervi bántalmak, szájüregi gyulladások, emésztőrendszeri panaszok, valamint a mozgásszervek gyulladással és fájdalommal járó megbetegedései. Oldja a légzőszervi görcsöket, a válladék feloldásában sokat segít. Alkalmas a legyengült szervezet általános erősítésére, különösen nátha vagy hurutos megbetegedések esetén. Fokozza a szervezet védekezőképességét. Légzőszervi megbetegedések esetén az inhaláláson túl légzéskönnyítő hatású fürdők készítésére és a mellkas bedörzsölésére is használhatjuk.

A betegség alatt párologtatva jó közérzetet teremt és szellemileg is felfrissít.

Fontos! A magas vérnyomásban szenvedők mértékkel alkalmazzák, ugyanis serkenti a vérkeringést!

Milyen illóolajat használjunk?

Kiázárólag 100%-os tisztaságú olajat használjunk, amiket általában a gyógynövény vagy bioboltokban tudunk megvásárolni.

Képek forrása: pixabay
Szerző: Szombathelyimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére