Jelenlegi hely

Szent Bálinttól a Valentin-napig

Február 14-én mindent elborítanak a piros szívek, megjelennek a virágcsokrok. Nincs új a nap alatt, már az ókori Rómában is ünnepeltek ezekben a napokban. Tudtad, hogy Szent Bálint nem csak a szerelmesek, de a lelkibetegek és az epilepsziások védőszentje is? És azt, hogy ki küldte az első Valentin napi üdvözletet?

A Bálint-nap eredete az ókori pogány természetkultuszig nyúlik vissza. Az ókori Rómában február 15-én tartották a Luperkaliát, vagyis a pásztorünnepet (Luperkusz isten a nyájak és a termés védelmezője volt), ilyenkor az emberek énekelve és táncolva könyörögtek Luperkuszhoz, hogy védje meg őket és nyájaikat, valamint hogy tartsa meg termékenységüket.

A „fesztivál” előtti estén a fiatal lányok felírták és egy kerámiakorsóba tették a nevüket, a fiúk húztak egy nevet, és az így kialakult párok az ünnepségen vagy akér egész életükre együtt maradtak.

A néphiedelem szerint a madarak ezen a napon választanak párt maguknak. Valóban február közepén kezdődik a madarak párosodása, ez az időszak már az ókortól kezdve összekapcsolódik a szerelemmel és a termékenységgel.

Valentinus, a szerelmesek védőszentje

Február 14-e Szent Bálint püspök és vértanú emléknapja. Ő volt az első, aki egy pogány férfit és egy keresztény nőt megesketett. 269-ban, II. Claudius császár idején kivégezték Rómában.

A történet szerint a császár megtiltotta a római katonáknak, hogy megnősüljenek és érvényteleníttette a házasságokat is, mivel azt tartotta, ha a katonáinak nincs családjuk, szívesebben indulnak harcba, elszántabbak a csatában. Ennek ellenére Valentinus, Terni püspöke a szerelmeseket a keresztény szokások szerint titokban összeeskette, köztük katonákat is. A legenda szerint a friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival.

Amíg a halálos ítéletét várta a börtönben, a börtönőr vak lányának visszaadta a látását. Mielőtt február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A te Valentinod.” Ez a Valentin-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.

Gelasius pápa 496-ban rendelte el, hogy Szent Bálint napját február 14-én ünnepeljék. A 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban.

Madarak, versek, üdvözletek

Angliában a középkorban azt gondolták, hogy a madarak február 14-én választanak párt maguknak, ill. természet megújulása is ekkor történik. Az angolszász területen a nap népszerűsége Geoffrey Chaucer angol költőnek a „Madarak parlamentje“ című költeményére nyúlik vissza 1383-ból.

A mű arról szól, hogyan gyülekeznek a madarak ezen a napon Triász, a természet istennője köré, hogy így mindegyikük egy társra találjon. Tehát a romantikus szerelmet a költő összekötötte a Bálint-nappal.

A legrégebbi fennmaradt Valentin-napi üzenet 1415-ből származik. A százéves háborúban fogságba esett, a londoni Towerben raboskodó Károly orléans-i herceg a börtönből feleségének írt levelet, amelyet a British Library őriz.

Az angolok már a 15. században ünnepelték ezt a napot, később pedig széles körben népszerűvé vált. Az 1700-as évekből fennmaradtak a Valentin-verseskötetek is.

Az 1840-es években jelentek meg az első tömegszériában kiadott képeslapok, amelyeket az amerikai Esther Holland gyártott.  A Valentin-napi kártya ötletetét Angliából kapta. Az üdvözlőkártyák küldése a 19. századra szokássá vált.

A Bálint-napot ma már a világ legtöbb országában megünneplik, legnagyobb kultusza mégis az angolszász és francia nyelvterületen van. Magyarországon 1990-től terjedt el a Valentin-nap megünneplése. Ezen a napon a szerelmesek megajándékozzák egymást.

Forrás: Wikipedia

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére