Jelenlegi hely

Bolygóegyüttállás: mit láthatunk és mit nem? Honnan nézzük? Mikor keljünk? Mutatjuk!

Bolygóegyüttállás? Bolygóvonat? Bolygósorakozó? Bolygóvonulás? Bolygóösszeállási Együttható? Mit látunk? Mit nem látunk? Merre nézzünk? Mikor keljünk?A Zselici Csillagpark közzétette a legfontosabb tudnivalókat!

A médiában beharangozott június végi „bolygóvonat”, „bolygófüzér” kapcsán szerettünk volna hasznos információkhoz jutni és olyan hajnali programot kerestünk, ahol szakemberek vezetésével figyelhetjük meg a különleges égi "együttállást". 


Zselici Csillagpark

 Így jutottunk el a Zselici Csillagpark Facebook oldalára, ahol az alábbi hasznos információkra bukkantunk:

"Örülünk, hogy a jelenség sokak érdeklődését a csillagászat felé fordította egy kicsit.

A sorakozó hosszan elnyúlva, kb. 100 fokos szögben ível át az égen a kelet-északkeleti látóhatártól a déli irányig.

Sajnos a keleti látóhatár a Zselici Csillagvizsgálótól nézve takarásban van az erdő fái miatt, így nem láthatjuk hajnalban a Merkúrt és a Vénuszt.

Mivel a jelenség a maga teljességében nem figyelhető meg nálunk, ezért a Csillagvizsgálóban nem tervezünk külön hajnali programokat. :-(

Fontos kihangsúlyoznunk, hogy olyan csillagászati eseményről van szó, aminek megfigyeléséhez NEM szükséges semmilyen távcső, hiszen megfelelő körülmények között a Merkúrtól a Szaturnuszig mind az ÖT bolygó szabad szemmel megfigyelhető. 


Honnan nézzük?

Bátorítunk mindenkit, hogy egy jó keleti horizontú rétről, szántóról, vagy egy megfelelő tájolású ablakból figyelje meg a látványosságot, amelynek megfigyelése NEM igényel semmilyen szaktudást, csak egy kis segítséget.

Mit is nézzünk?

Az interneten található ábrák alapján pontosan be lehet azonosítani a bolygókat a pirkadó égen.

Mikor nézzük?

A jelenség június 17. és 28. között a hajnali órákban, egy nagyon szűk időintervallumban (kb. 4:00-4:20) látható - elméletileg.

Sajnos a Merkúr megfigyelésére nagyon kicsi az esély.

A Szaturnusz már éjjel 1 óra után, a Jupiter és a Mars 3 óra után jó eséllyel megfigyelhető.

A Vénusz ugyan még csak akkor kel, de a világosodó égbolton valószínűleg látható lesz.

A Napot kicsit megelőzve a Merkúr 4 órakor éppen csak a látóhatár fölé emelkedik, így a pára/por/dombok/házak/fák miatt nagyon kicsi az esély arra, hogy az egyre világosabb égbolton észrevegyük.
 
A nagyon elszántak azt is megfigyelhetik, hogy a Hold éjszakáról éjszakára folyamatosan halad a bolygók között, a Szaturnusztól a Merkúrig.

Miért különleges?

A jelenség különlegességét az adja, hogy az ÖT szabad szemmel látható bolygó a Naptól való távolságuk szerinti sorrendjében emelkednek az éjszakai, majd a hajnali égboltra. (Ugyan nem biztos, hogy láthatóak is lesznek.)

A csak távcsővel megfigyelhető Uránuszra és Neptunuszra ez már nem igaz.

Volt is, lesz is...

Ha esetleg valaki lemaradna a jelenség megfigyeléséről, ne csüggedjen! Az öt bolygó, ugyan más sorrendben, de pl. idén decemberben újra egy éjszaka megfigyelhető lesz az égbolton. Ahogy ez megtörtént 2020-ban, 2016-ban, 2005-ben, 2002-ben, stb. 

Éppen ezért nem gondoljuk, hogy ez lesz életünk legfontosabb csillagászati eseménye. (Legtöbbünknek az 1999-es napfogyatkozás marad, valószínűleg.) 

 A bolygókat egyenként, teleszkóppal megfigyelni pedig van ideálisabb időszak is a mostaninál.

Hamarosan az esti órákban megtehetjük ezt. A Szaturnusz július végétől, a Jupiter augusztus elejétől az esti égen lesz megfigyelhető, a Mars pedig év végén lesz földközelben - addig csak egy rendkívül kisméretű vöröses korongnak látszik.

Ez utóbbi sokkal izgalmasabb csillagászati eseménynek számít. A többi bolygó elképzelhető, hogy csalódást okozna a távcsöves megfigyeléskor.

Derült eget kívánunk mindannyiunknak!"

Forrás


Képek: Stellarium (az égbolt sötétsége/fényessége nem felel meg a valóságnak)

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére