Jelenlegi hely

Gondolatok a könyvtárról

Lehet, hogy nem modern dolog, de a mai napig járunk a gyermekkel a helyi könyvtárba. A könyvtárnak ugyanis nem csak az az előnye, hogy gyakorlatilag ingyen juthat az ember könyvekhez, de valami olyan hangulatot áraszt, ami mostanában egyre inkább kiveszőben van.

Sokunk gyermekkorának meghatározó élménye a könyvtár, ami aztán az egyetemi évek alatt szinte szó szerint az ember második otthonává vált. Eszméletlenül hosszú órákat, napokat, vizsgaidőszakban nem egyszer heteket sikerült eltölteni a különböző könyvtárakban, az illatok, zajok, a hangulat pedig örökké belénk ivódott.

A könyvtár lehet kicsi (mondjuk egy kerületi "szabóervin", lehet nagy (az Országos Széchenyi), elegáns és kopottas, modern vagy régies, a lényeg, a miliő majdnem mindenhol ugyanaz. Azt gondolná az ember, hogy a digitális korban a könyvtár lassan elveszíti a jelentőségét, amiben persze lehet némi igazság, ugyanakkor a könyvtár nem csak a könyvek tára, jóval több annál – megpróbáltuk hát összeszedni, miért érdemes a gyermeket rászoktatni.

Rengeteg ingyenes dolog minden korosztály számára

Kezdjük az egyértelművel, és ebben az esetben nem kizárólag a könyvekről van szó, hiszen nagyon sok könyvtár szervez egyéb tevékenységeket, közösségi összejöveteleket, tanfolyamokat, szakköröket. Mindenki előtt nyitott A könyvtár egyik szépsége, hogy gyakorlatilag mindenki megengedheti magának, és mindenkit várnak nemre, bőrszínre, anyagi helyzetre, érdeklődési körre való tekintet nélkül. Egy könyvtárban tényleg mindenki egyenlő.

Közösséget épít

A fentiekből fakad, hogy egy könyvtár nagyszerű hely arra, hogy hozzánk hasonló emberekkel találkozzunk. A kisgyermekes szülők más kisgyermekes szülőkkel, az idősek más idősekkel, és még sorolhatnánk. Ami külön előny, hogy rögtön van közös téma.

A megosztásra tanítja a gyermekeket

Kivenni egy könyvet nem nagy dolog, vigyázni rá már inkább. A könyvtár arra is megtanítja a gyermeket, hogy vigyázni kell a máséra, hogy a könyv érték, ami ráadásul a közösség tulajdona, aminek ő is tagja.

A művészet bajnokai

Az előbb már említettük a különböző szakköröket, kiállításokat – egy-egy könyvtár bőven több, mint kikölcsönözhető könyvek összessége, a művészetekre is okíthatja a gyermeket, nem beszélve arról, hogy jó esetben egy-egy közönségtalálkozón akár írókkal is találkozni lehet. A könyvtárak tehát nagyszerű helyek, és digitális kor ide, digitális kor oda, ha segítünk fenntartani őket (például azzal, hogy beiratkozunk és rendszeresen járunk, nem beszélve arról, hogy megszerettetjük a gyermekünkkel is), akkor lesz létjogosultságuk a jövőben is.

Forrás: csalad.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére