Hallottátok? Ha megbetegszik a gyerek, 10 napig nem mehet suliba, oviba!
- Na ne! Ez mióta van így? És kinek van ennyi szabija?! Hörögtem, és kétségbeesetten néztem a szülőtársakra. Senki nem tudta a kijelentés alapját, így utánanéztünk.
Igen, a hír igaz! A részletes információkat arról, hogy mi a teendő, ha megbetegszik egy gyerek, és mikor mehet vissza a közösségbe megtaláljátok az Eljárásrend a 2020. évben azonosított új koronavírussal kapcsolatban - 2020.06.12-én életbe lépett dokumentumban (5. számú melléklet), mely szerint
2. Otthonában vagy szociális intézményben elkülönített beteg/fertőzött izolációjának megszüntetési kritériuma
A beteg legalább 3 napja láztalan, légúti tünetei megszűntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó. Tünetmentes fertőzöttek izolációját a fertőzés igazolása utáni 10. napon lehet feloldani.
Mit tehetünk szülőként? Hogy készüljünk fel az előre nem látható kihívásokra?
A legnehezebb feladat a láthatatlan ellenfélre és helyzetekre felkészülni, reagálni. Szülőként ismerjük a gyermekünket, tudjuk a gyenge pontjait. Ezekről beszélgessünk vele. Mi naponta reggel megbeszéljük a kocsiban, hogy lehet akárki vagány egy szál pulóverben a hideg iskolaudvaron, de a tüdőgyulladás neki is fájni fog. És persze megesketem őket, hogy felveszik az őszi szélben a kabátot, sapkát.
Az új eljárásrend értelmében az alábbi tünetekkel rendelkező gyerekeket otthon kell tartani és el kell különíteni, ezek a panaszok ugyanis koronavírusra utalhatnak:
- láz
- köhögés
- nehézlégzés
- hirtelen kezdetű szaglásvesztés, ízérzés zavara vagy hiánya
- kevésbé specifikus tünetek, de szintén elkülönítésre van szükség: fejfájás, hidegrázás, izomfájdalom, fáradékonyság, hányás és/vagy hasmenés esetén
De lássuk a gyakorlatot, mi segíthet az immunrendszerünk erősítésében, gyermekünk és saját egészségünk megőrzésében!
Táplálkozás
Az alapja az immunrendszer egészségének. Aki megfelelő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, vitamint, rostot, ásványi anyagot visz be a szervezetébe, jóval kisebb eséllyel betegszik meg. Ez tény. És az is, hogy bármennyire finom, a chips-be, a csokiba nem terem vitamin. Ha magától nem eszi, kössetek alkut: csak akkor van a vágyott nasi, ha előtte megeszi az adott gyümölcsöt. Az első néhány alkalommal tiltakozik majd - ne felejtsük el, gyerek, ez a kötelessége - de ne add fel! Hamar megszokták a fiaim is, és ma már kérik azt az almát, szőlőt.
Öltözködés
Jelszó: rétegesen!
Lehet, hogy 25 fokot mutat az időjáráselőrejelzés, de majd maximum délben, nem a reggeli iskolába indulós órákban. Induljon hosszú nadrágban, pulóverben, azt rá lehet dobni a szék támlájára. Könnyebb is felkapni, ha szellőztetnek az iskolában. Legyen egy-egy pót ruhadarabok, egy pulóver, lányoknak a szoknya alá felvehető leggings lehet a táskában, az iskolai szekrénybe hagyva.
Mozgás, szabad levegő
Igen, a futkározás is erősíti az immunrendszert, nem csak az izmokat. Pláne ha közben ezt a szabad levegőn teszi. Iktassatok be egy-egy sétát, parkolj messzebb a céltól, rendezzetek egy futóversenyt, mászóversenyt. Napi 20-25 perc is nagyon sokat tud jelenteni.
Vitaminpótlás
Ez az, ami a legkönnyebbnek tűnik, hiszen megvesszük azt a doboz vitamint, és pipa. Ki kell ábrándítsalak, azért annyira nem egyszerű.
Mit is kellene erősíteni, pótolni? Mi legyen a vitaminkészítményben? Mennyi kellene egy nap? Mit teszenk mellé még a gondos gyártók, színezéket, cukrot stb? Csak a gumicukrot eszi meg a gyerek, vagy van kanalasban is?
Az erő és az egészség legyen Veletek!
ADL - Debrecenimami
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges