Jelenlegi hely

Mi volt ma az oviban, suliban? 5+1 beszélgetésindító tipp!

Szeretnéd, ha gyermeked már úton hazafelé az oviból, vagy iskolából ontaná magából a történeteket, hogy mi minden történt vele?

Persze, hogy szeretnéd...

De mi a helyzet, ha egyszerűen azt mondja, hogy semmi nem történt, vagy hogy elfelejtette, vagy nem is akarja elmondani?

Megkérdeztük Dr. Skita Erikát és Turáni Szabolcsot, "Értsünk szót" alapítói, a "Beszélj úgy, hogy érdekelje…" és a "Testvérek féltékenység nélkül" tréningek hazai hivatalos képviselőit.

"Természetes, hogy mint szülő, szeretnéd tudni, hogy mi történt, és reméled, hogy csupa szép és jó dolog… ám jó ha tudatában vagy annak, hogy a gyerekek sokkal inkább élnek a jelenben, azaz teljes szívvel és lélekkel vannak jelen, olyannyira, hogy nem foglalkoznak azzal, ami órákkal ezelőtt történt. Nem is olyan fontos az már. smiley

Egyetlen biztos kivétel van e főszabály alól, ha valami olyasmi történt, ami érzelmileg erősen hatott rá, legyen az jó, vagy rossz. Így hát, ha egy átlagos hétköznap szeretnénk kommunikációba bocsátkozni, az alábbiakat vegyük figyelembe:

Vannak dolgok, amelyeket emészteni kell. Gondolj csak bele, amikor veled történik valami olyan, amiről kicsit később még nem akarsz beszélni, gondolkodsz rajta, formálod magadban az élményt. Utána eljön az a pont, amikor már szívesen beszélsz róla, talán mert megtaláltad a végkövetkeztetést, a magyarázatot, vagy csak megélted és lezártad. A lurkónál is valahogy így van…

A gyerekek már ovis korban is érezhetik úgy, hogy ott és akkor nem szeretnének valamiről beszélni. Át kell váltaniuk az oviból/suliból „itthon-lét” állapotba, ez pedig igényel némi időt. Kulcsszó a türelem. (Itt is.)

A bizalmi légkör az alapja mindennek a szülő-gyerek kapcsolatban

Tippek, amelyek segíthetnek:

1. Hagyd, hogy ő maga meséljen (kérdések nélkül) akkor és arról, amiről szeretne. Neked is lehetnek rossz napjaid, vagy pillanataid, fogadd el, hogy akkor mesél, amikor ő késznek érzi arra magát.

2. A „mi volt az oviban/suliban?” nagyon általános kérdés, így nehéz is rá válaszolni. Konkrét kérdéssel többre jutunk: „Kivel játszottál ma?” Ez beszélgetés-indító lehet. Az ovis lányunk ilyenkor mindig visszakérdez: bent vagy kint? Hát mi ez, ha nem beszélgetésindítás?

3. Egy olyan időpont, amikor kicsit bensőségesebb a hangulat, segíthet, hogy megteremtődjön az a légkör, amiben úgy érzi, mesélhet. Az érzelmek elfogadása és a bizalmi légkör az alapja minden másnak a szülő-gyerek kapcsolatban. A légkör kialakításához  jó alkalom a fürdés, vagy az alvás előtti összebújás. Nagyobbaknál hasonlóan alkalmas lehet a vacsora vagy az azt követő nyugodtabb időszak.

4. Mesélj Te magad, bármiről, ami veled történt. Ezzel egyrészt példát mutatsz, másrészt lehetőséget adsz számára, hogy bekapcsolódhasson, vagy a te történetedről eszébe jusson valami, ami aznap vele történt.

5. Kérdezz olyat, amire néhány lehetőségből tud választani. Kivel játszottál a legtöbbet? Mi volt ma a legjobb, ami történt? Mi volt a legemlékezetesebb? Minek örültél a legjobban?

+1 Cserélhettek szerepet. Lehet ő az óvónéni/tanító/tanár, vagy anya, és te legyél ő. Vicces történetek kerekedhetnek ki belőle, és lehet, hogy így könnyebben mesél, ha nem a saját bőrébe bújva teszi.

A lehetőségek persze nem érnek itt véget..."

A "Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje!" szülői kommunikációs tréning azoknak a szülőknek szól, akik számára fontos, hogy stabil és bizalmas kapcsolatot építsenek ki a gyermekeikkel és készek kis változtatásokra, hogy jóval nagyobb változást tapasztaljanak a gyerekeik oldaláról.

A TRÉNINGEN VALÓ RÉSZVÉTELT MOST MEG IS NYERHETED!

Ki tartja a tréninget?

 dr. Skita Erika és Turáni Szabolcs, az "Értsünk szót" alapítói, a Beszélj úgy, hogy érdekelje… és a Testvérek féltékenység nélkül tréningek hazai hivatalos képviselői, akik nem csak beszélnek a témáról... hiszen kétgyermekes szülőpárosról van szó!

Mennyibe kerül?

A Beszélj úgy, hogy érdekelje! szülői kommunikációs tréning© ára: 36 000 Ft/fő. Ha mindketten (anya és apa) jelentkeztek, a második résztvevő számára 10000 Ft kedvezmény jár.

AZ IMAMI EGYESÜLET PÁLYÁZATÁN A RÉSZVÉTELI LEHETŐSÉGET MOST MEG IS NYERHETED:

A 36 000 forint értékű "Beszélj úgy, hogy érdekelje..." tréningre most ingyenes részvételi lehetőséget nyerhetsz!
 

Országszerte 4 helyszínen, összesen 40 nyertes:
 

SZERETNÉK RÉSZT VENNI AZ INGYENES SZÜLŐI TRÉNINGEN!
 

KI FIZETI A 40 NYERTES TRÉNINGJÉT?

A Pályázat az Imami Egyesület NEA-TF-16-SZ-0243 számú, „Vállalom, szeretem, nevelem! - országos kommunikációs és képzési program" című projektje keretében, a Nemzeti Együttműködési Alap, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósul meg.

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
Ugrás az oldal tetejére