Jelenlegi hely

Hány munkaviszonyom lehet egyszerre?

Ma már nosztalgikusan vagy épp elrettentően, esetleg elképesztően hangzik, hogy „másodállás”, mégis gyakorta felmerül a kérdés, hogy hány helyen lehet egyszerre dolgozni? 

És most nem a 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás idoli(?) képét szeretném feszegetni. Pláne, hogy az egyik tipikus élethelyzet erre a gyed, gyes időszaka.

Ilyenkor fizetés nélküli szabadságon van az anya, és közben valahol általában sejti (vagy éppen tudja), hogy nem fogja tudni ugyanott folytatni, ahol abbahagyta a gyermek születése előtt, és kipróbálna más lehetőségeket is. 

Ugye, tudtad, hogy nem kell ilyenkor felmondanod?

A következőkben bemutatom számodra, mit mond a törvény, és mire kell odafigyelni, hogy ne érjen meglepetés.

Nézzük, mit is mond a jog!

A hatályos munkajogi szabályok nem tiltják, hogy több, akár teljes (8 órás) állásod is legyen. 

A jog rábízza ezt a döntést (is) a két szerződést kötő félre, vagyis rád és a cégre. Tehát elméletileg mindenki szabadon köthet akár több munkaszerződést, és akár több állást is elvállalhat. 

Ugyanakkor ez a szerződéses szabadság nem jelenti azt, hogy a többes foglalkoztatás ne vetne fel bizonyos jogi problémákat. Sőt!

Nézzük, mire kell odafigyelned, ha több munkaviszonyt szeretnél!

1) Munkaszerződésbe ne ütközzön

Az általánosan elterjedt gyakorlat az, hogy a munkaszerződésben kikötik a cégek, hogy a további munkaviszonyt csak az ő hozzájárulásukkal létesíthetsz.

Ha a munkaszerződésedben szerepel ilyen kitétel, és mégis a tudtuk nélkül elvállalsz egy másik állást, akkor bizony szerződésszegést követsz el. 

Ilyenkor ezt a szerződésszegést előbb-utóbb kénytelen leszel valahogy feloldani. Vagy úgy, hogy bíróságon kívül megegyezel a korábbi munkáltatóddal, vagy rosszabb esetben egy munkaügyi perben kell a szerződésszegésért felelned. DE! maga a szerződésszegés ténye nem befolyásolja a további (újabb) munkaviszonyod érvényességét.

2) Általános magatartási követelményekbe se ütközzön

Jogba ütközik az az eset is, ha a szerződés alatt megszeged az általános magatartási követelményeket. Ilyen például a munkáltatót és a munkavállalót egyaránt terhelő tájékoztatási kötelezettség elmulasztása.

Sokan azt hiszik, hogy ez már nincs benne a törvényben. Nem, nem igaz, az új Munka Törvénykönyvében ugyanúgy benne van a bejelentési vagy tájékoztatási kötelezettség. Az általános magatartási követelményekből könnyedén levezethető mindkettő. (Mt. 6- 8. §§)

Fontos ugyanakkor, hogy ez NEM engedélykérés, hanem bejelentés. Vagyis a munkáltató alapesetben nem tudja megtiltani neked, hogy több állásod legyen.

Megtiltani kizárólag akkor tudja, ha az írásbeli bejelentést elmulasztod, vagy a munkaszerződésedben rögzített megállapodásotok ellenére létesítesz egy újabb munkaviszonyt. 

A fenti két szabályon kívül a kollektív szerződés vagy a munkáltatói belső szabályzatok szintén meghatározhatnak további olyan eseteket, amelyek korlátozzák a többes munkaviszony létesítését. Érdemes minden esetben ezeknek is alaposan utánajárnod!

Kivételek mindig vannak – nézzük mi vonatkozik a vezető állású munkavállalókra!

Vezető állású munkavállalók esetében a Munka Törvénykönyve egyértelműen és határozottan fogalmaz. Ennek értelmében vezető állású munkavállaló NEM létesíthet további munkaviszonyt. (Mt. 211. § (1))

Ez viszonylag egyértelmű helyzet, és azt hiszem minden magyarázat nélkül is érthető, hogy egy kulcsbeosztású és felelősségű embernél a jog is egyértelműen a munkáltató mellé áll. Ha nem így lenne, itt már a cégre nézve lenne aránytalanul nagy a kockázat. 

Összefoglalva

Alapesetben nem tilos a többes munkaviszony, de ha bizonytalan vagy, hogy a konkrét helyzetben milyen lehetőségeid és kötelezettségeid vannak, inkább konzultálj egy szakemberrel, így elkerülheted, hogy pórul járj.

Ha hasznosnak találtad ezt a bejegyzést, oszd meg másokkal is, hogy ők se maradjanak le róla!

Szerző: Blaskó Anna
Közgazdász-szociológus, munkajogi szakokleveles tanácsadó
Még több hasznos cikk a témában itt: Munkajog! Érted?

- Budapestimami -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Ugrás az oldal tetejére