Jelenlegi hely

Derüljön mielőbb fény a csecsemőkori szembetegségekre

Tíz szűrővizsgálaton átesett gyermek közül egynél valamilyen szemészeti rendellenesség állapítható meg. A leggyakoribb eltérések a rejtett dioptria hibák, a kancsalság, a két szem közötti jelentős dioptria-különbség és ennek következtében a fixálási problémák. Mivel a látórendszer fejlődésében az első négy év a meghatározó, nagyon fontos az esetlegesen fennálló problémák időbeni felfedezése.

Ahhoz, hogy egy újszülött megismerhesse a világot, gondolkodása és készségei megfelelően fejlődjenek, tökéletes látásra van szüksége, ezért a látórendszerben esetlegesen fennálló eltérések diagnosztizálása időben kell, hogy történjék. Szerencsére ma már elérhető olyan átfogó, a gyermek számára nem megterhelő, modern szemészeti szűrővizsgálat, amelynek köszönhetően fel lehet deríteni a szem különféle problémáit, így a rejtett kancsalságot, de a két szem közötti jelentős dioptria-különbséget és a fixálási problémákat is.

A kancsalságnak létezik veleszületett, örökletes és szerzett formája is. Gyermekkorban ez az egyik leggyakrabban előforduló szemészeti probléma. Amennyiben azt észleljük, hogy a kicsi szemeinek nézővonala eltér, befelé vagy kifelé fordulnak a szemek, akkor a lehető leghamarabb szakorvoshoz kell fordulni. Sajnos azonban jellemzően még a legközelebbi hozzátartozók és a pedagógusok sem veszik észre, hogy valami baj van” – mondta el Dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa.  

A szakember azt is hozzátette, hogy amennyiben a gyermek koraszülött, vagy a családban előfordul szemgolyót érintő fejlődési rendellenesség, kancsalság vagy tompalátás, szintén érdemes orvoshoz fordulni. „A gyengébben funkcionáló érzékszervet az agy kikapcsolja a látásból.  Az időben megkezdett kezeléssel azonban elkerülhető, hogy a gyermek ne csak a jobban látó szemét használja” – emelte ki a szakorvos, aki szerint fél éves kor után mindenképp érdemes elvégeztetni a szűrővizsgálatot, hiszen a szakember véleménye útmutató a további tennivalók eldöntésében.  

„Ennek a pár másodperces, modern szűrővizsgálatnak az a nagy előnye, hogy alig igényel együttműködést a gyermektől. Az eljárás teljesen fájdalommentes, játékos formában történik, amelynek során egy speciális kamera fényképeket készít a vizsgált gyermek szemeiről.  A kicsi szülője ölében, a vizsgáló orvostól viszonylag távol helyezkedik el.  A vizsgáló eszköz által segítséget kapunk a kancsalság, a fénytörési hibák a fennálló dioptria eltérések megítéléséhez. Nagyon fontos az eltérések időben történő felfedezése, amely esélyt ad a gyors kezelésre és a gyógyulás esélyeinek növelésére” – mondta el Dr. Munkácsi Györgyi a Czeizel Intézetben is alkalmazott gyermekbarát szemészeti szűrési eljárásról.


Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére