Jelenlegi hely

A várandósok és a medicinák

Az elmúlt években orvosi tanácsadási munkám során legnagyobb gondot annak a tévhitnek az eloszlatása jelentette, hogy a várandósoknak nem szabad gyógyszert szedniük.

Az Optimális Családtervezési Szolgáltatás első 15 éve alatt, a mintegy húszezer családtervező pár között volt 132 olyan leendő várandós, aki még vitamint sem kívánt szedni. Ők ugyanis mindenfajta „gyógyszertől” féltek és a vitaminokat is gyógyszernek tartották. Éppen ezért is vezettem be a magzatvédő vitaminok fogalmát, hangsúlyozva, hogy ez a fejlődési rendellenességeket megelőző termék nem „gyógyszer”.
 

A „várandós-szerek”

Ez az állandóan visszatérő probléma sarkall most egy látszólag nyelvészeti kérdés megbeszélésére, aminek azonban messzire gyűrűző elvi jelentősége és gyakorlati fontossága lenne. Az angol orvosi szakirodalomban feltehetően az előbb említett gyógyszer-rettegés miatt vezették be a „medicinális termék” fogalmát. Érdemes lenne hazánkban is ezt a gyakorlatot követni és a „medicina” megnevezést meghonosítani a magyar nyelvben is. A medicinákon belül elkülöníthetjük a betegségek kezelését szolgáló gyógyszereket, és a betegségek megelőzését célzó védőszereket. A várandósok esetében az utóbbiak különösen fontosak, ezért lehetne ezeket „várandós-szer” névvel is illetni. Tisztában vagyok a nyelvújítás kilátástalanságával korunkban, mégis megfontolásra érdemesnek tartom a javaslatom.

A nőket szeretném szövetségesül megnyerni ennek az újításnak elfogadtatásában. Ők sokkal nyitottabbak az egészségvédelemre, jobban megértik az orvosláson belül a XX. század második felében bekövetkező jelentős szemléleti változást, miszerint a megelőzés jobb, mint a gyógyítás. A megelőzést általában életmódbeli változásokkal kívánjuk elérni, de vannak olyan esetek, amikor ez csak medicinákkal érhető el.

  • Természetesen első helyen a magzatvédő vitaminok fontosságát kell megemlítenem, ennek legfontosabb komponense a folsav, de hatékonyságát segíti a B12-, B6- és B2-vitamin is. Ezek kombinációját nevezzük magzatvédő vitaminoknak, és ezek több gyakori és súlyos fejlődési rendellenesség kivédésére képesek a fogamzás körüli alkalmazásukkal. Érdemes még kitérni azokra a gyógyszerekre is, amik a várandóssággal kapcsolatos szövődmények miatt szükségesek.

  • Leggyakoribb az émelygés, hányinger, hányás, a vashiányos vérszegénység, a fenyegető vetélés és koraszülés, a terhességi mérgezés (ún. toxémia). Ide sorolhatók azonban az ún. programozott szülés kapcsán esetleg szükséges és a gyermekágyban szokásos gyógyszerek is. 

  • A gyógyszerek és a védőszerek közötti átmeneti csoportba kerülnek a várandósság alatt – a táplálkozás kiegészítéseként – adott vas- és kalciumkészítmények. Ezeket gyakorta konkrét javallat nélkül, a várandósság alatti komplikációk megelőzése érdekében – „a biztonság kedvéért” – alkalmazzák, mint várandós-szereket. 

Természetesen a várandósság alatt a medicinák alkalmazásakor is a haszon–veszély egyénre lebontott egyensúlyát kell mérlegelni és ennek alapján lehet ajánlani a szükségesnek tartott kezelést. A döntés joga és felelőssége azonban – az ajánlott medicinák alkalmazáskor a haszon és veszélyek minden részletéről tájékoztatott – várandósé.

 

Dr. Czeizel Endre
genetikus

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Ugrás az oldal tetejére