Jelenlegi hely

Miért fizetsz a hulladékért? Első lépés: Bevásárlás O(Ö)kosan!

Ha egy kicsit is érzékeny vagy a környezetedre, biztosan volt már lelkiismeret furdalásod egy-egy műanyag palack kidobásakor. Az már jó kezdet, ha szelektíven gyűjtöd a szemetet, de talán az volna az igazi, ha nem is lenne felesleg. Hogyan lehetséges ez? Hát nem egyik napról a másikra, az biztos. Ha nem is tudod nullára redukálni a kidobott hulladék mennyiségét, csökkenteni te is tudod.

Fotó: pixabay.com

A változás hozzáállás kérdése. Minden fejben dől el, mert ehhez bizony ki kell lépned a komfortzónából. Első lépés a kevesebb hulladékért, hogy változtatsz a vásárlási szokásaidon!

  • Csökkentsd a vásárlások mennyiségét!
  • Csak azt vedd meg, amire tényleg szükséged van!
  • Tervezd meg a heti menüt előre. Írd össze, ehhez mire van szükséged.
  • Készíts bevásárló listát!
  • Felejtsd el a szupermarketeket!

TIPP: Sohase menj éhesen bevásárolni!

Legyen heti nagybevásárlás!

Hetente csak egyszer menj bevásárolni, és akkor is célirányosan. Ezzel is spórolhatsz. Csökkentheted a költségeket, hiszen kevesebb üzemanyagot használsz, kevesebbszer van lehetőséged felesleges dolgok vásárlására és több időd marad magadra és a családra.

Ne akarj mindent megvenni!

Biztosan hallottad már azt a szót:  impulzusvásárlás. Bemész a boltba, meglátod, hogy AKCIÓ!, örülsz, hogy milyen olcsó, és megveszed. Igaz annyira nincs is rá szükséged, de úgy érzed, kár lenne kihagyni. Aztán már úton hazafelé megbánod.

Légy erősebb, mint a reklám ár, ne hagyd magad elcsábítani!

Ha gyerekkel mész, eleve kalkuláld bele a listába az a „valamit” amit kikönyörögnek. Mi mindig összeghez és termékfajtához kötjük a választási lehetőséget. Így a gyereknek is van egy kis szabadság érzete, és neked sem kell utána azon vitázni, hogy az drága vagy egészségtelen.

Legyen listád!

Ha előre meghatározod a heti menüt (reggeli, ebéd, vacsora) neked lesz könnyebb, mert nem kell folyton azon gyötrődni, hogy mit főzzél már megint. Persze el lehet rugalmasan térni a menütől, de mégis iránymutatónak szolgál.

TIPP: Ha nincs ötleted a menüre, az iskolai, óvodai vagy egy éttermi étlap is inspirálhat!

A lista segít a bevásárlásnál. Csak azt vedd meg, amit felírtál.

Tegyél a hűtőre egy jegyzettömböt vagy használd a telefonod jegyzet funkcióját és azonnal írd fel, ha észrevetted, hogy valami hiányzik!

Hol szoktál vásárolni?

A szupermarketek és nagyobb üzletek előnye valóban az, hogy mindent egy helyen megtudsz venni. Az esetek nagy részében azonban nincs választási lehetőséged. Ami az egységcsomagban van, azt kell megvenned. Természetesen minden műanyagba csomagolva. Minden egyes tétel egy hulladékot is jelent. Vagyis fizetsz a szemétért is!

Nálam az veri ki a biztosítékot, ha a felvágott 10 dkg-os csomagokban van. Egy 5 tagú családnak ez 5 darab plusz hulladékot jelent.

Fotó: pixabay.com

A nagyobb üzletekben ritkán találkozhatsz eladóval, akiket látsz többnyire árufeltöltők. Ha a vásárlásnál segítségre van szükséged, ők jobb esetben csak azt tudják megmutatni, hogy hol találod meg amit keresel.  A kisebb üzletekben, boltokban azonban eladók vannak, akik segíteni tudnak, ha kérdéseid adódik az áru származását, minőségét, összetételét illetően. Egy kisebb boltban személyesebb a kapcsolat, lehet beszélgetni, és akár egyedi kívánságaidat is teljesíteni tudják. Nekik érdekük, hogy friss árut adjanak el, így biztos lehetsz, hogy azt kapod, amit szeretnél.

Hol érdemes akkor vásárolni?

  • Vásárcsarnok
  • Környékbeli termelők (40 km-es körzetben) vagy ha van, termelői piac 
  • Zöldségbolt
  • Nagybani piac
  • Hentes
  • Pékség
  • Háztartási bolt
  • Gyógynövény bolt
  • Tejautomata

Ha szeretnél kevesebb hulladékot termelni, és a bevásárlásnál fontos szempont számodra is, hogy minden élelmiszert egy helyen megtalálj, jó minőségben, lehetőleg kedvező áron, akkor a legjobb választás számodra a vásárcsarnok!

Nézz szét lakókörnyezetedben, milyen egyéb lehetőségeket találsz!

Ha sikerült a fenti tippeket megvalósítanod, máris megtetted az első lépést a tudatos vásárlás irányába. Olvasd el a következő cikkünket arról, hogy mit ne vegyél meg, ha legközelebb vásárolni mész.

Ne feledd, a cél az, hogy kevesebb hulladékot vigyél haza!

- KE- Debrecenimami

Neked ajánljuk

Legyél te is tudatos vásárló! - Adunk 19 tippet!

Legyél te is tudatos vásárló! - Adunk 19 tippet!

Ne dőlj be a reklámoknak! Ha tudatos vásárlók vagyunk, elgondolkodunk azon, hogy mit is teszünk, ha ezt vagy azt a terméket megvásároljuk. Mi a valódi értelme és értéke annak a terméknek? Szükségünk van rá?
Bővebben »

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Gyors vacsora vagy ebéd? Természetesen szezonális alapanyagokból!

Az idő mindig kevés, de 20 percet szánhatunk az egészséges, frissen készült ételre! Saláta, lepény, leves és egy desszert is jutott a végére ajánlónknak.
Ugrás az oldal tetejére