Jelenlegi hely

Mit nem ehet a kismama, milyen fertőzésektől kell tartani?

Ahogy kismama lettem elkezdem a netet böngészni, hogy mi az, amit szabad ennem és mi az, amit nem: hú, jól megijedtem! Íme, néhány jó tanács: először is, hogy ne böngésszük a netet, hanem kérdezzük meg a védőnőt vagy egy orvost!

De mégis, mire is kell fokozottan figyelnünk: arra, hogy mit eszünk. Különösen ügyelni kell, hogy ne kapjunk el fertőző betegséget, ugyanis az élelmiszerektől komoly fertőzéseket kaphatunk, ami még komolyabb rendellenességeket okozhatnak a babánál. De nem kell megijednünk, egyszerűen ezeket az ételeket kerüljük el, csak egy kis odafigyelést igényel, semmi mást.

A Toxoplazma (egy egysejtű parazita - toxoplasma gondii) leggyakrabban a macskák ürülékében található, de ez nem jelenti azt, hogy meg kell szabadulnunk házi kedvencünktől. Egyszerűen csak tartsuk be az előírásokat, ne a kismama takarítsa a macskaalmot, ne aludjon a kismama ágyában, párnáján a macska és gondosan mossunk kezet simogatása után (vagy ne simogassuk meg…). Ha a cica szobacica és nem jár ki kóborolni, akkor nem fertőz, hiszen nem tudja idegen macskától elkapni.

Általában a toxoplazma fertőzésen már gyermekkorunkban átesünk, gyakorlatilag semmilyen különös tünettel nem jár, ezért észre sem vesszük, de aki nem, annak terhesség alatt vérvizsgálatból megállapítják. Aki már átesett a fertőzésen, antitesteket hordoz, ezért további fertőzésre immunis. A vérből történő ellenanyagszint (IgA, IgM, IgG) vizsgálatával megállapítható, hogy valaki korábban átesett-e már - azaz védett, nem esett át - azaz fogékony, illetve friss fertőzés zajik-e a szervezetében. Ha az eredmények negatívok, tehát nem estünk át a fertőzésen, akkor a terhesség alatt óvatosnak kell lenni.

Érdemes kérni a vizsgálatot, de nem szabad átesni a ló túl oldalra! Én negatív voltam és az első terhességnél 2 havonta kértem a vizsgálatot, már megőrjítettem vele a védőnőmet, és a következménye az lett, hogy sok vizsgálat-sok eredmény: nagyobb hibázási lehetőség. A 6. hónapban lehettem, amikor pozitív lett az egyik eredményem, sos-ben újabb vérvétel, látván az orvos arcát otthon elkezdtük újra böngészni a netet, hogy mit is okozhat a magzatnál, rettentően megijedtünk, szörnyűségek voltak mindenhová leírva, mondanom sem kell 3 hét volt mire megjött az eredmény és mi a férjemmel 3 teljes hétig sírtunk.

Az eredmény megjött és negatív volt, valami kis hiba csúszott csak be az előző vizsgálatnál és a nőgyógyász megtiltotta a következő vérvizsgálatkérésemet. A következő terhességemnél csak megnézettem, hogy negatív vagyok-e még, hisz a két állapot között áteshettem a fertőzésen. Nem féltem már, mert tudtam, hogy ha ezeket a kicsi szabályokat betartom, akkor semmi baja nem lehet a babának!

De az tévhit, hogy csak a macskától kaphatunk ilyen betegséget, sokkal nagyobb esélyünk van a nem megfelelően megmosott zöldségektől elkapni, tehát mossuk át kétszer is a zöldségeket, mielőtt elfogyasztjuk és minden olyan élelmiszert, ami földdel érintkezhet. Kerüljük a vásárolt szendvicseket a zöldségek, salátalevelek miatt, kerüljük a nyershúst, pl. ha fasírozottat készítünk, sokan megnyalják az ujjukat, hogy elég sós-e a massza... Ezt semmiképpen ne tegyük! Ne együnk tatár bifszteket, szusit, bizonyos tengeri halakat, nyers kolbászt, steaket, főzetlen virslit.

Fontos az élelmiszerek megfelelő hőkezelése, nem csak a toxoplazmózis jelenléte miatt, hanem számos más egyéb fertőzés kivédése miatt is. Ne fogyasszunk lágy, illetve pasztörizálatlan sajtokat lisztéria miatt, pl. brie, camembert, roquefort, de tiltólistásak pl. a kezeletlen kecske- vagy juhtejből készült sajtok is. Ne fogyasszunk nyers tojást és az ezzel készült ételek (házi majonéz, tiramisu, krémek, lágy tojás, madártej) szalmonella miatt. Kertészkedés, virágültetés után fontos a nagyon alapos kézmosás - köröm alatti részt is beleértve - vagy egyszerűbb, ha kesztyűben csináljuk, és utoljára vigyázat a homokozónál, hiszen oda is járhatnak macskák…

 

Szerző: M. Marianna - Kecskemétimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Bolondok napja: Tavaszi tréfák, amikkel a gyerekeket is megnevettetheted

Április 1-je a tréfák és nevetés napja., Mi lehet jobb módja annak, hogy a gyerekeket is bevonjuk, mint egy kis családi móka?
Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Űrhajózás világnapja: Ti melyik izgalmas programot valósítjátok meg?

Az Űrhajózás Világnapját minden évben április 12-én ünneplik, mivel ezen a napon, 1961-ben Jurij Gagarin szovjet űrhajós elsőként repült a világűrbe a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén. Ez a nap remek alkalom arra, hogy a gyerekekkel együtt felfedezzétek a világűr csodáit!
Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

Három trükk az olcsóbb és egészségesebb háztartásért

A kerékben az a legjobb, hogy nem kell újra feltalálni. Talpraesett, élelmes háziasszonyok annyi mindent kísérleteztek már ki az elmúlt évszázadok alatt, hogy valójában nincs más dolgod, mint kiválogatni a Neked szimpatikusakat.
Infra lámpa: Hogyan lehet a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Infra lámpa: Hogyan lehet segítségünkre a gyógyulásban? – Útmutató szülőknek

Az infravörös (infra) lámpa egyre népszerűbb otthoni gyógyászati ​​eszköz, amely természetes módon enyhíteni a fájdalmat és gyorsítani a gyógyulást. De hogyan működik pontosan, milyen betegségek esetén érdemes használni, és mire figyeljünk vásárláskor? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre próbálok választ adni.
Ugrás az oldal tetejére