Jelenlegi hely

Nagyobb eséllyel örökölnek hibás gént a tizenéves apák gyerekei

Nagyobb eséllyel örökölnek hibás gént a tizenéves apák gyerekei, mint azok, akiknek édesapjuk a húszas éveiben jár a fogantatáskor - derült ki a Cambridge-i Egyetem új, nagy létszámú kutatásából.

Korábban úgy vélték, hogy a csírasejtek DNS-mutációi az életkor előrehaladásával szaporodnak. A Cambridge-i Egyetem kutatói több mint 24 ezer apa és gyermekeik adatait elemezték, és azt találták, hogy a tizenéves apák hímivarsejtjei 30 százalékkal nagyobb arányban tartalmaznak DNS-mutációt, mint a huszonéves apáké - tudósított a The Daily Telegraph online kiadása Proceedings-B című brit tudományos lap aktuális számában megjelent tanulmányról.

A tudósok szerint egyelőre nem világos, miért több az örökletes betegséget is okozó hibás DNS a tizenéves fiúknál. A sejtosztódásnál jelentkező hibás DNS-másolásból eredő mutációk a szervezet különböző sejtjeiben fordulhatnak elő. Az úgynevezett csírasejtekben - amelyekből a petesejt és a hímivarsejt képződik - fellépő mutációk olyan változásokat okozhatnak, amelyek az utódokat is érinthetik.

A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja szerint a serdülő fiúk csírasejtjeiben több mint hatszor nagyobb a DNS-mutációk aránya, mint a serdülő lányok petesejtjeiben. Ennek eredményeképpen a tizenéves apák gyermekeikre is több hibás gént örökítenek.

Korábban azt gondolták, hogy mind a lányok, mind a fiúk csírasejtjei hasonló számú sejtosztódáson mennek át, így a serdülés idejére hasonló lesz a mutáns DNS-ek aránya is. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a serdülés idejére a fiúk csírasejtjei mintegy 150 osztódáson, a lányok csírasejtjei nagyjából 22 osztódáson esnek át.

Életkoruk alapján összehasonlítva az apákat azt találta a kutatócsoport, hogy a tizenévesek csírasejtjeiben mintegy 30 százalékkal magasabb volt a DNS-mutációk aránya, mint a huszonévesekében. A tizenéves fiúk DNS-mutációinak aránya a harmincas éveik végén, negyvenes éveikben járó férfiakéhoz hasonlított.

A kutatás eredményei megmagyarázhatják, miért gyakoribb a fiatalabb apák gyermekeinél a részben génekkel kapcsolatos zavarok, többek között az autizmus, a skizofrénia és a nyitott gerinc előfordulása.

Azt is hangsúlyozták azonban, hogy még így is kevés, csak két százalék az abszolút esélye annak, hogy a tizenéves és a negyvenes apák gyermekei rendellenességgel jöjjenek a világra.

Az eredeti, angol nyelvű cikk itt olvasható!

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére