Jelenlegi hely

Szalmakalap, kosár, mátrixos balettmozdulatok... mi az? Itt az eperszezon!

Májusban a gyereknap és az eperszezon is megkerülhetetlen. De ki az, aki ellen bírna állni némi friss epernek vagy egy kis lekvárnak? Szerencsére itt a jó idő, és végre indul a hazai Szedd magad!

Az eperkedvelők a szezon elején még óvatos duhajként pár szemnyi díszítéssel a hétvégi süteményen, egy-egy kisebb adag epersalátával kényeztetik magukat.

A kicsik-nagyok egyik nagy kedvence az eper, szinte mindegy, milyen formában: kicsit roszogva a fogunk alatt frissen szedve, vagy tejszínhabbal, fagyival, sütiben, joghurtban...

Ahogy emelkedik a napsütéses órák száma, és az érett hazai epermennyiség - amivel reméljük idén is fordított arányban csökken az ára - egyre bátrabb mennyiségeket kezdenek vásárolni. Egyre több asztalra kerül eper és aztán menthetetlenül eljön a a gurulósra fagyasztás és befőzések időszaka az eperrajongók között. Nincs is finomabb egy téli vasárnap reggelinél, mikor belengi az étkezőasztalt az eperlekvár illata!

Hetek óta várjuk már, mikor ehetjük tele magunkat az édes magyar eperből! Jó hír a várakozóknak: elindult a Szedd magad eperszezon!

De honnan is vegyünk hozzávalót olcsón?

Gyerekkorunkból sokunknak rémlenek még a rokon vagy a Szedd magad! akciós kertek végeláthatatlan epersorai. Az első nagy habzsi-dőzsi után gyerekként hamar meguntuk a gyümölcsszedést és lógtunk meg a lehető leghamarabb, ugye?

A Szedd magad! előnye, hogy a bolti árnál olcsóbbat kapsz és valószínüleg finomabbat is. Spórolhatsz, ha viszed magaddal a szedőedényt, ládát, és nem a helyszínen veszel. Méresd le az edényeket, mielőtt a szedéshez kezdtek! Hogy hosszabban elálljon és ne kelljen az összes leszedett epret azonnal megenni, jó, ha a zöld kis kocsányával együtt szeded, és már a helyszínen is árnyékba teszed a ládát.

És ti hogy szedtétek?

Az eperszedéshez mindenki más módszerre esküszik: van, aki a mátrixi koreográfiát követi, hogy ne lépjek a gyümölcsre, van, ki a földön kucorogva és időnként nagyokat nyújtózva próbálja a lehető legtöbbet begyűjteni és jó belakni belőle. Gyerekként valljuk be, ez utóbbi, a leggyorsabban végtelen mennyiség szánkba juttatása volt a legjobb.

Ne felejtsd otthon:

  • Több kisebb tál, kosár a szamóca szedéséhez, és ládák a szálltáshoz.
  • Szalmakalapod, sapkád, kulacsban víz és esetleg naptej a tűző nap ellen.
  • A szedéshez zárt puhatalpú cipő, földdel és eperrel kompatibilis nadrág, póló.

És a lényeg, HOL?

A haza lelőhelyeket, kertészeteket több oldalon is megtalálod.

A Gyümölcsvadász oldal előnye, hogy nem csak az epret, de más gyümölcsöre vonatkozó Szedd magad akciót is megtudsz keresni rajta.

Az Agrárfórum oldalán most indul egy térképes alkalmazás, mely a hazai eperlelőhelyeket mutatja.

Ugyan írásomban végig eperként említettem a tárgyalt gyümölcsöt, de ez pontatlan, a szokásjog miatt használtam, hiszen a a döntő többség által így ismert ez a gyümölcs. A köznyelvben eperként nevezett gyümölcs az hivatalosan termesztett szamóca (Fragaria), esetleg egyszerűen szamóca, vagy földieper. 

ADL - Debrecenimami

Kép: pixabay.com

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére