Az élő adventi kalendáriumok hagyománya
Advent időszakában élő adventi kalendárium ablakok nyílnak az ország számos településén. A kezdeményezés lényege, hogy december 1-je és 24-e között minden nap más háznál díszítenek fel az ott lakók egy ablakot úgy, hogy az ünnepi díszek mellett szerepeljen az aznapi dátumot jelző szám is.
Így minden este újabb feldíszített ablak borul ünnepi fénybe egészen Szentestéig, mintha az adventi naptár ablakait nyitnánk ki.
Először Solymáron, 2016-ban nyíltak ki a Világító adventi kelendárium ablakai, azóta a népszerű kezdeményezéshez több száz település is csatlakozott. Az adventi készülődésben bárki részt vehet, csak arról kell gondoskodni, hogy ki legyen világítva a feldíszített, utcáról jól látható ablak egészen Szentestéig.
Helyi szervezőre is szükség van, aki egy közösségi felületen - általában Facebook csoportban vagy eseményben - minden nap felteszi, hol található az aktuális kinyíló ablak. Az ablakokról készült fotókat is ide töltik fel. Montázst is szoktak készíteni a sok szép ablakképből.
Egyes helyeken nem árulják el előre, hanem meglepetés az ablakok helye, ezt a "számvadászok" keresik meg minden este a városban/faluban sétálva. Máshol pedig a település apraja-nagyja összegyűlik az aznapi világító ablak előtt.
Ötletek a dekorációhoz
A legegyszerűbbtől a kreatív megoldásokig sokféle díszítés lehetséges. Néhány tipp:
- üvegfestéssel képek, minták rajzolása
- a krétafilcet a gyerekek is kipróbálhatják
- papírból kivágott csillagok, hópelyhek, fenyőfák, téli táj, házikók, hóember
- sziluettek hátulról megvilágítva
- karácsonyfadíszek, ágakra akasztott kisebb figurák, gömbök, angyalkák
- karácsonyi feliratok
- mézeskalács figurák
Közösségi élmény
A tapasztalatok szerint kicsik és nagyok is örömmel vesznek részt ebben a "játékban." Az ablakdíszítők izgatottan készülnek, a számvadászok és a lakók pedig kíváncsian keresik a feldíszített ablakokat a csendes esti séta közben. Több helyen sütivel, teával várják a vendégeket, vagy a ház elé tesznek egy tálca mézeskalácsot.
Napjainkban talán még nagyobb szükség van az ilyen lélekfrissítő, közösségépítő kezdeményezésre, ami örömet és reményt ad!
Nálatok még nincs ilyen szokás? Ha kedvet kaptál hozzá, kezdeményezd a szervezést!
- Budapestimami -
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges