Jelenlegi hely

Munkaügyi támogatások: munkavállalóként, vagy munkáltatóként mire lehetsz jogosult?

Bértámogatás, képzési támogatás (álláskeresést ösztönző juttatás), mobilitási támogatás (lakhatásra és utazásra), vállalkozóvá válást elősegítő támogatás... A talán ismerős fogalmak bonyolultnak tűnő feltételeket takarnak. Álláskeresőként szeretnél elhelyezkedni, vagy munkáltatóként támogatással alkalmazottat felvenni? Mutatjuk, hogy milyen pénzügyi segítségre lehetsz jogosult!

Az elérhető támogatások folyamatosan változnak és elsőre ijesztőnek tűnhet az egyes támogatási programok (GINOP, TOP stb.) feltétel rendszere, ezért igyekszünk közérthető és átfogó képet adni arról, hogy kinek és miben segíthetnek a járási hivatalok foglalkoztatási osztályai, vagy ahogy a közbeszédben mondjuk: a "munkaügyi központ". (A könnyebb érthetőség kedvéért a továbbiakban: munkaügyi hivatal)

Vannak pénzügyi támogatások, amelyek az álláskeresőket segítik és vannak olyan programok, amelyek közvetlenül a munkáltatóknak szólnak.

Ha álláskeresőként tudsz róla, hogy a munkáltató a Te alkalmazásod esetén például bértámogatásban részesülhet és erre fel is hívod a figyelmet már az önéletrajzodban, vagy az állásinterjún, máris nagyobb eséllyel nyerheted el a vágyott munkát! Így ha most munkavállalóként olvasol: ne ugord át a munkáltatóknak szóló lehetőségeket sem! :)

Mi a közös a különféle támogatásokban?

A támogatásokat jellemzően olyan munkavállaló igényelheti, vagy a munkáltató olyan munkavállaló alkalmazása esetén kaphatja meg, aki a munkaerőpiacon valamilyen szempontból hátrányos helyzetű. Az, hogy az egyes programok pontosan milyen hátrányos helyzetet támogatnak, változó, de álljon itt néhány példa:

  • tartósan munkanélküli
  • inaktív (nem dolgozott, de nem is volt álláskereső)
  • 12 év alatti gyermeket nevelő
  • gyermeket egyedül nevelő
  • GYED / GYES / GYET-ről visszatérő (akkor is, ha jelenleg még abban részesül)
  • pályakezdő
  • 50 év feletti                            
  • vidéki területen élő                                                                                               
  • megváltozott munkaképességű
  • alacsony iskolázottságú (ide a tanulmányait még be nem fejezett fiatal is érthető, ha már nem tanul nappalin)

A munkaügyi hivataltól igényelhető támogatások tehát szólhatnak nekünk szülőknek gyermekünk pici korától egészen 12 éves koráig, szólhatnak pályakezdő gyermekünknek, 50+-os családtagunknak, vagy bárkinek, aki egy időre kikerült a munka világából.

A 30 év alatti és 30 év fölötti álláskeresőkre általában más-más támogatási programok vonatkoznak.

Álláskeresőként való nyilvántartásba vétel GYED/GYES/GYET alatt?

CSED mellett nem lehet dolgozni, GYES mellett a gyerkőc 6 hónapos korától korlátlanul, GYED mellett korlátlanul, GYET mellett heti 30 órában, vagy otthonról időbeli korlátozás nélkül. Ez azt is jelenti, hogy ha a gyermekünk mellett már dolgozhatnánk és nincs munkahelyünk, akkor nincs akadálya az álláskeresőként való nyilvántartásba vételnek, ami sokféle támogatással segítheti a munkába való visszatérésünket.

Lássuk a támogatási lehetőségeket!

Munkáltatóknak

A munkáltatóknak nyújtott legjellemzőbb támogatási forma a bértámogatás,  aminek lényege, hogy a valamilyen szempontból hátrányos helyzetű munkavállaló alkalmazása esetén pénzügyi támogatást kap a munkáltató, tehát "jobban megéri" neki olyan munkavállalót felvenni, aki támogatható.

A bértámogatás feltételei időről időre változnak, amit érdemes figyelembe venni az igénylésnél:

  • Hány hónapra szól a bértámogatás?
  • Van-e továbbfoglalkoztatási kötelezettség a támogatás lejárta után?
  • A bruttó bér hány százalékát téríti meg a program?
  • Ad-e támogatást a program a bér után fizetendő SZOCHO-hoz is?

Ez a munkáltatónak egyértelműen jó, hiszen kevesebbe kerül neki a foglalkoztatás! De ha munkavállalóként tisztában vagy vele, hogy utánad a munkáltató bértámogatást kaphat, mindenképpen jelezd, hiszen ezzel növeled az esélyedet arra, hogy téged foglalkoztassanak!

Ha munkáltatóként szeretnél bértámogatással foglalkoztatni valakit, kérheted a munkaügyi hivataltól, hogy közvetítsen ki részedre a feltételeknek megfelelő álláskeresőt, de annak sincs akadálya, hogy az általad "megtalált" munkavállalót foglalkoztasd, ha megfelel a feltételeknek.

Munkavállalóknak

  • Képzési támogatás (álláskeresést ösztönző juttatás)
  • Lakhatási támogatás
  • Utazási támogatás
  • Vállalkozóvá válást elősegítő támogatás

Képzési támogatás olyan képzésben való részvételhez kérhető, ami az illetékes  kormányhivatal által meghatározott képzési irányok valamelyikébe tartozik.  A képzés intenzitása befolyásolja a juttatás összegének számítását, ami jelenleg legfeljebb 12 hónapra a kötelező legkisebb munkabér minimum 70, maximum 150%-a lehet és szolgálati időnek minősül, biztosításra jogosít.

Lakhatási támogatás akkor nyújtható, ha a munkavállaló lakóhelyétől legalább 60 km-re van a munkavállaló munkahelye és ezért lakást bérel, a támogatás mértéke akár a teljes bérleti díj is lehet.

Utazási támogatásra az lehet jogosultakinek a lakhelyétől 60 km-nél közelebbi, de a lakhelyétől eltérő, magyarországi településen található a munkavégzés helye. Mértéke jelenleg minden 10 km után a kötelező legkisebb munkabér 5 %-a (Pl. 10-19 km között 13 340 Ft, 20-29 km között 26 680 Ft.)

Vállalkozóvá válást elősegítő támogatásként általában hat hónap időtartamra, havonta a kötelező legkisebb munkabérnek megfelelő mértékű támogatás és egyszeri visszatérítendő vagy vissza nem térítendő tőketámogatás igényelhető.

A helyi feltételekről érdeklődj az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályánál, a jelenleg elérhető támogatások általános szabályait itt találod:

  • A 30 év alattiakat célzó támogatás: GINOP 411
  • A 30 év felettieket célzó támogatás:  GINOP 311

E két támogatás csak az életkori besorolásban tér el egymástól, többek között a 12 évnél fiatalabb kisgyermeket nevelő szülők foglalkoztatását is 6 hónap 50% mértékű bértámogatással segíti.

  • 30 év feletti álláskeresőknek szóló TOP program

Ebben a programban a GYES-ről, GYED- ről visszatérő 30 év feletti álláskeresők is támogathatók.

A támogatási lehetőségek folyamatosan változnak, érdemes időről-időre érdeklődni az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályánál.

Gellén Nóra

- Pécsimami - 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
Ugrás az oldal tetejére