Mi az igazság?
Az, hogy ez is olyan, mint minden más. Nem szabad általánosítani, érdemes érdeklődni, tudakozódni a lehetőségekről.
Mindenkinek más szempont a fontos. Klórral fertőtlenítik-e a vizet? Kell-e fizetni a parkolásért az uszoda előtt? Lehet-e babakocsival érkezni? Van-e lehetőség nyugodt körülmények között szoptatni a foglalkozás után? Mennyire figyelnek a higiéniára, vannak-e mások is a vízben a foglalkozás alatt? Ezt mind-mind ki lehet deríteni és dönteni, merre induljon az ember.
A legfontosabb kérdés azonban valószínűleg sokakban fel sem merül tudatos szinten.
Mi a célom azzal, hogy az uszodába hordom a pici babámat?
Lehet ez egy hétvégi családi program, ahol Anya, Apa, esetleg még a Nagyi is bent van a vízben a kicsivel. Lehet nagyon komoly segítség sérült vagy koraszülött babák mozgásfejlesztésében. Lehet megnyugvás a szülőnek, hogy a gyermeke megtanulja a legfontosabb biztonsági szabályokat a víz közelében. Lehet reális elvárás, hogy ha már időt, energiát, pénzt áldoz valamire, akkor legyen egy cél, ami felé haladnak a kicsivel. Legyen látványos fejlődés, de ne erőszakkal, ne kényszerítve. Legyen öröm a gyermek arcán a vízben, legyen nevetés, vidámság. Akár tanuljon mást is a gyermek az uszodában. Könnyítsük meg a későbbi úszásoktatója dolgát és ne olyan mozdulatokat gyakoroltassunk vele, ami pont az ellenkezője annak, amire később szüksége lesz a vízben.
Ezek azok a dolgok, amikben van különbség babaúszás és babaúszás között.
Hogy hogyan lehet a búvárreflexet fokozatosan tudatos légzésszabályozássá alakítani? Hogyan lehet elérni, hogy egy 8-10 hónapos kisbaba vigyorogva magától beletegye a fejét a vízbe, sőt nevetve lebegjen benne egyedül? Hogyan képesek a 1,5-2 éves totyogók deszkát fogva lábtempózni? Nem varázslat, hanem hosszú, évtizedes tapasztalás, finomítás eredménye. Ez az, amiben a Stoller módszer más. Az oktatók folyamatos, szigorú felügyelete. Az évente számos alkalommal megrendezett képzéseken, videóelemzéseken, konferenciákon való tanulás következménye. A tudatosan felépített órák, melyek már a kezdetektől játékosan gyakoroltatják az úszástechnikai elemeket a kicsikkel.
Ha erre olyan szülők találnak rá, akik megértik, hogy miért jó ez, miben más ez, akik hajlandók rendszeresen, akár többször is eljönni egy héten, akik megértik, hogy miért ne beszélgessenek, vonuljanak el külön játszani az óra közben, akik elfogadják, hogy a gyerekek néha perceket ülnek a parton, míg egymásra várnak...
... na, akkor születnek az ilyen videók!
Csongrád megyében az alábbi 3 helyszínen lehet kipróbálni a babaúszást Stoller módszerrel:
- Napfényfürdő Aquapolis, Szeged (2019. március 24-től)
- Oázis Rehabilitációs és Egészségfejlesztő Központ, Szeged
- Szent Erzsébet Gyógyfürdő, Mórahalom
További információ és bejelentkezés: www.tengericsillagok.hu