Jelenlegi hely

Felkészülés a szülésre és a szülés utáni gáti gyógyulásra KIT segítségével

A női szervezet csodálatos képessége, amikor a babánk megfogan, fejlődik és világra jön, nagy megterhelést jelent a gátizomzatra: kilenc hónapon keresztül nehezedik rá a méh és a baba egyre növekvő súlya, amikor ülünk vagy állunk.
 
Vajúdáskor és a kitolási szakban az addig is túlterhelt izmok hatalmas alakváltozáson esnek át 10-12-szeresére nyúlnak ki. További nehézséget jelent az elhúzódó vagy a túl gyors szülés, ha a baba a mama szülőcsatornájához képest túl nagy, illetve, ha vákuumos segítségre van szükség.
 
A gyermekágyban a kitágult izmoknak kíméletre van szükségük, ellenkező esetben a kismedencei szervek tartószalagjai könnyen megnyúlhatnak.
 
A hüvelyben és környékén annál kisebbek a maradandó elváltozások, minél jobban felkészült az izom a szülésre. A naponta végzett KIT gyakorlatok hatására a hüvelyben elasztikus rostok képződnek, amelyek képesek a nyúlásra és a tágulásra. Így képesek vagyunk szabadabb utat engedni a babának és meg tudjuk őrizni gátunk korábbi erejét. A rugalmas szövetek kevésbé sérülnek, jobban irányíthatók és könnyebben regenerálódnak.
 
Több vizsgálat is rámutatott arra, hogy kellő felkészülés nélkül komoly problémák merülhetnek fel A stresszinkotinencia az életkor növekedésével és a szülések számával arányosan emelkedik. A legdrámaibb növekedés az első szülés után jelentkezik, de jelentős a negyedik szülést követő inkontinenciaemelkedés is. A szülés utáni időszak medencealapi izomzata gyengébb, mint a várandósság utolsó harmadában meglévő izomerő. Császármetszésen átesett nőknél nem változott a medencealap izomereje lényegesen. Megállapították azonban azt is, hogy akik erősebb izomzattal rendelkeztek már a várandósság utolsó szakaszában, a szülést követően is jellemzően magasabb szintű izomerőt őriznek meg, kevésbé fordul elő a szülést megelőző és az azt követő időszakban stresszinkontinencia tünetegyüttes.
 
A Kit mindennapos végzése a kismamák szülésre való felkészülése mellett az egészségvédelmüket is szolgálja. A szülési izmokat érdemes ráhangolni arra a fizikai változásra, ami a kitolási szakaszban történik. Ennek érdekében fontos elkezdeni a tornát mielőbb a fogamzás után és a szülés napjáig rendszeresen végezni. Minél erősebb és irányíthatóbb egy izom, annál jobban képes sérülés nélkül megnyúlni. A kismamák tréningjét képezik a gáti és alhasi ernyesztő gyakorlatok, valamint lényeges a gátvédő vajúdástechnika elsajátítása is. A szülés napján már érdemes elkezdeni a regeneráló gyakorlatokat, hogy az izmok mielőbb visszanyerjék erejüket. Emellett szükséges még az alhasi szerveket védő életvezetés betartása, hogy az alhas egészséges maradhasson.
 
Vörös Éva, védőnő és Kriston Intim Torna tréner
30/652-9905 vrsevi@gmail.com

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Figyelemzavar: 5 hatékony módszer a mindennapi élet könnyítésére

Miért nehéz a mindennapi rutin figyelemzavarral? Reggel elindulni, iskolába vagy munkába érkezni időben, elintézni a fontos dolgokat, nem elfelejteni az uzsonnás dobozt, a határidőt vagy a kulcsokat – ezek a napi rutinfeladatok sok embernek automatikusak. De figyelemzavarral élőknek gyakran épp ezek a kis dolgok jelentik a legnagyobb kihívást.
Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Ugrás az oldal tetejére